Kozmetický íl – účinný pleťový pomocník

    Prírodný pôvod, jednoduché použitie, zázračný účinok

kozmetický-íl-300x200Verím, že už aj tieto tri základné vlastnosti kozmetického ílu vás presvedčili o jeho opodstatnení v domácej kozmetickej výbave. Veď každá žena sa už stretla s túžbou siahnuť po jednoduchom prípravku, ktorý rýchlym a zaručeným účinkom vyčaruje z vašej pleti výsledok hodný profesionálneho kozmetického ošetrenia.

Predstavím vám štyri jeho variácie, ich účinok môžete vylepšiť pomocou pridaných byliniek (sušené bylinky alebo bylinný čaj), esencií či probiotických látok (jogurt).

Biely íl , známy tiež ako kaolín si vhodný najmä na citlivú, suchú či zrelú pleť. Má vysoký obsah minerálnych látok (magnézium, oxid kremičitý, draslík, kalcium). Je vynikajúci pre jeho protizápalové, antibakteriálne a antiseptické účinky. Siahnite po ňom ak trpíte kožnými ochoreniami, akými si ekzémy, psoriáza, akné, rosacea. Biely íl je najjemnejší zo všetkých ílov, nájdeme ho ako zložku prírodných kozmetických prípravkov, sypkých púdrov a make-up-ov.

Je univerzálny a veľmi jemný. Je najčastejšie používaný v kozmetike práve pre jeho jemnú štruktúru, obsah minerálnych látok, výbornú savú schopnosť (púdrové prípravky) a schopnosť udržať vône.
Pre mastnú a aknóznu pleť je svojim vlastnosťami a účinkami vhodný zelený íl (morský íl). Pôsobením na pleti upravuje jeho produkciu kožného mazu, má protizápalové účinky. Z pokožky absorbuje nečistoty a zbavuje ju nadbytočného mazu. Masku si môžete pripraviť jednoducho pridaním vody alebo bylinného odvaru či kvetovej vody (antiseptickej čajovníkovej, skrášľujúcej ružovej alebo upokojujúcej levanduľovej). Môže sa pridávať aj do mydla.
Cosmetic-clay-powdersMarocký íl, iným menom Rhassoul je charakteristický jeho hnedastou, červenkastou farbou. Pochádza z Maroka, sušením na slnku absorbuje jeho blahodárne účinky ktoré sa po aplikácii prenášajú do pokožky. Marocký íl má vysoký obsah minerálnych látok. Môžete ho použiť ak chcete ťažiť z jeho antibakteriálneho účinku, ktorá ho predurčuje na použitie na mastnú pleť. V Maroku bol vyše 1400 rokov používaný ako mydlo, šampón či telový zábal. Maska pripravená z ílu má exfoliačné, detoxikačné a čistiace účinky. Pravidelným používaním vám bude vynikajúcim pomocníkom v boji s ekzémom, šupinatou, svrbiacou pokožkou a aknóznou pleťou.


Bentonit
je absorbčný íl, ktorý je zložený najmä z montmorillonitu a má úžasnú schopnosť pohlcovať nadbytočný maz. Má hlboko čistiace vlastnosti, ktoré ho robia ideálnym pre pleť so sklonom k akné. Bentonit je prírodný íl, ktorý sa prvý krát našiel vo Fort Benton, vo Východnom Wyomingu. Keď sa namočí, zväčšuje svoj objem pretože pohltí mnohonásobne väčšie množstvo vody než je jeho objem v suchom stave. Odporúča sa viac pre mastnú pleť, môže sa použiť ako vlasová i pleťová maska. Pre vlasovú masku pridajte k ílu vodu a aplikujte na neumyté vlasy. Dobre zmes vymyte čistou vodou. Šampón už nemusíte použiť, maska dokonale umyje vlasy.

Niekoľko jednoduchých trikov a tipov na použitie kozmetického ílu

Ílovú masku pre normálnu pleť pripravte zmiešaním lyžičky bieleho ílu s kvalitnou minerálnou vodou prípadne s kvetovým hydrolátom (kvetovou vodou) alebo bylinným čajom. Masku naneste na pleť, nechajte pôsobiť 10 minút. Umyte  vlažnou vodou. Masku aplikujte na pleť, krk aj dekolt, vynechajte okolie očí, obočia a pier. Pleť ošetrite výživným krémom lebo pleťovým olejom. Inštrukcie pre prípravu, aplikáciu a následné ošetrenie všetkých masiek je totožná ako pri tejto maske, účinnú látku dopĺňte, resp. obohaťte podľa očakávaného výsledku a vlastnosti pleti.

Pre suchú pleť si ílovú masku obohaťte o kvalitný, za studena lisovaný olej (olivový, jojobový, argánový).

Citlivú pleť ošetrite ílovou maskou s pridaním medu a vaječného žĺtka, čím dosiahnete výrazný hydratačný účinok.

Pre mastnú či aknóznu pleť si pripravte masku z bentonivého ílu s pridaním čerstvej uhorky (prípadne uhorkovej šťavy) alebo paradajkovej šťavy. Táto maska bude mať sťahujúci účinok a  reguluje činnosť kožného mazu.

Pleťový peeling si pripravíte z marockého ílu, ktorý doplníme mletými ovsenými vločkami, pridáme čerstvé rozpučené jahody a toľko vody, aby vznikla hustá kašička.

Detoxikačný kúpeľ z bentonitového ílu je ideálny na vyplavenie podkožných nečistôt počas dokonalého relaxačného kúpeľa. ¼ šálky ílu prisypeme do vane, pridajte levanduľový olej a vychutnajte si jeho upokojujúce účinky.

Napíšte odpoveď alebo komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.