Recepty

Doma čisto a zdravo

Recepty pre ekologickú domácnosť 

S rozvojom novodobého kozmetického priemyslu sa nesie ruka v ruke potreba čoraz väčšieho počtu ľudí k obmedzeniu priemyselnej chémie. Takmer denne sa objavuje intolerancia na klasickú kozmetiku, či potreba siahnúť po senzitívnej rade kozmetiky a čistiacich prostriedkov. Priznám sa, aj mňa podnietila k používaniu prírodnej kozmetiky moja podobná osobná skúsenosť.

A ak už dbáme na to, čo si nanášame na pleť, prípadne začíname cielenejšie a uváženejšie vyberať každodenné potraviny, prečo sa nezaujímať čím si čistíme domácnosť. Paleta eko drogérie je pomerne široká, na každý čistiaci prostriedok potrebný na udržanie hygienickej domácnosti existuje aj eko varianta. Ak ste však trochu vynaliezavý a radi experimentujete, mnohé čistiace prostriedky si viete sami vyrobiť z bežne dostupných kuchynských surovín. Veď čistiace vlastností takých neškodných látok akým je ocot, kyselina citrónová či sóda bikarbóna je na stránkach internetu denne omieľaná.

Ja osobne sa rada inšpirujem a ako správny eko užívateľ veľmi rada experimentujem. Priznám sa, radšej siaham po receptoch skúsených blogerov než by som sama vynašla nejaký zázračný recept. Dovoľte mi teda podeliť sa o zopár vyskúšaných, osvedčených receptoch, z ktorých si sami doma pripravíte jednoduché, no zato účinné a hlavne ekologické čistiace prípravky. Veď uznajte, aký má význam chrániť svoje telo, ak nebudeme dbať o to, čo vdychujeme pri upratovaní, či koľko chémie vypúšťame do podzemných vôd? Tak teda, inšpirujte sa:

Recyklovateľné eko vlhčené utierky:

Základom tohto všeobecného čističa je ocot, musím sa priznať, tento recept uvádzam ako prvý, pretože je môj obľúbený (mne osobne nevadí octová vôňa pri čistení, rýchlo sa vyparí a osvieži celú domácnosť). Je jednoduchý, rýchly, nenáročný, lacný. Na prípravu tohto čističa potrebujete:

2 šálky vody (môže byť aj prevarená)

1 šálku octu

15 kvapiek levandulového éterického oleja

5 kvapiek citrónového éterického oleja

5 kvapiek čajovníkového éterického oleja

Všetky suroviny zmiešajte, pripravte si textilné utierky (ja používam 5-6 na jednu dávku) a naukladajte si ich do väčšej nádoby (napr. väčšej zaváraninovej fľaše). Tekutou zmesou prelejte naukladané utierky a trochu si ich pomačkajte, aby dokonale zvhli. A už sú hotové na použitie. Jednoducho si jednu utierku vyberte z fľašky a poutierajte ňou plochu ktorú potrebujete očistiť, ja oplachujem ešte aj čistou vodou. V kúpeľni je fantastická, kúpeľňová sanita ostanie žiarivá, čistá, odstráni usadeniny aj vodný kameň. V kuchyni vám okrem čistenia odstráni aj nepríjemné pachy. Ocot a éterické oleje pôsobia dezinfekčne. Po použití utierku jednoducho vyperte a po minutí všetkých si pripravte novú zmes a proces opakujte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eko vlhčené utierky

 

Eko osviežovací sprej:

Voňavá domácnosť je snahou každej gazdiny. Sú prosti situácie, kedy potrebujeme siahnuť po niečom, aby sme odstránili nepríjemné domáce pachy. Obchody ponúkajú krásne, farebné, voňavé prípravky, ktoré nám v tom môžu jednoducho pomôcť. Mnohé testy však preukázali, že používanie priemyselných osviežovačov má mnohé riziká, komerčné prípravky obsahujú škodlivý benzén či formaldehyd, preto sa doporučuje vyhýbať sa chemickým osviežovačom. Na prípravu jednoduchého, zdraviu neškodného vonného spreja potrebujete:

500 ml vody (destilovanej alebo prevarenej)

1lyžicu liehu (poslúži aj obyčajná vodka)

15 kvapiek levandulového esenciálneho oleja

10 kvapiek grapefruitového esenciálneho oleja

(ak máte radšej lesnú vôňu, použite kombináciu vonných olejov: 10 kvapiek santalového, 10 kvapiek borovicového a 10 kvapiek bergamotu)

 

Dezinfekčný sprej – čistič:

Dezinfekcia v domácnosti je veľmi dôležitá ak máte malé deti, či domáce zvieratká alebo ak vás prepadli vírusy. Agresívne chemické dezinfekčné spreje však často spôsobia viac škody ako úžitku, síce baktérie a vírusy zničíte ale vdýchnete toľko agresívnej chémie, že uvažujete ktorá varianta je horšia. Aj tomu sa však dá pomôcť jednoducho a zdravo. Jemný dezinfekčný sprej si pripravíte z nasledovných surovín:

1 šálka vody

1 šálka octu

2 lyžice liehu (aspoň 60%-ný, kúpite ho v lekárni)

40 kvapiek dezinfekčného esenciálneho oleja (recept viď nižšie)

Do fľašky s rozprašovačom nalejte lieh a pridajte zmes esenciálnych olejov. Dôkladne pretrepte a nechajte pár minút pôsobiť. Potom prilejte vodu a ocot. Zatvorte fľašku a dôkladne premiešajte. Používajte neriedený na dezinfekciu plôch, kľúčiek, či najčastejšie kontaminovaných povrchov.

 

Dezinfekčná zmes esenciálnych olejov:

Na zahraničných internetových stránkach nájdete podobnú zmes od mnohých výrobcov esenciálnych olejov (majú veľavravné meno: Bandits oil), je to zmes vonných silíc, ktoré majú dezinfekčné účinky, schopné ničiť vírusy a baktérie.

Viete si ho pripraviť aj doma, hľa jeho zloženie:

30 kvapiek klinčekového esenciálneho oleja

20 kvapiek škoricového esenciálneho oleja

10 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja

25 kvapiek citrónového esenciálneho oleja

20 kvapiek eukaliptového esenciálneho oleja

Odmerané množstvo olejov si nakvapkajte do čistej fľašky s klapkadlom (môže byť prázdny po použitom esenciálnom oleji) a dôkladne premiešajte. Pridávajte si ho do umývacej vody, na čistenie kúpeľne a toalety alebo aj do aromalampy.

 

Prípravok na čistenie podlahy:

Do 10 litrov teplej vody pridajte:

125 ml bieleho liehového octu

2 lyžice prírodného saponátu na riad

10 kvapiek levandulového esenciálneho oleja

5 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja

Ocot dezinfikuje umývaný povrch, ničí baktérie, vonné oleje prevoňajú umývanú podlahu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.