Zdravie

Cítime sa v bavlnke skutočne bezpečne?

Nie je bavlna ako bavlna….

Bio bavlna

Odpradávna patrí bavlna k nenahraditeľným, rokmi osvedčeným materiálom či už na odievanie alebo na osobnú hygienu. Často sa spája s predstavou dokonalej čistoty a jemnosti. Uvedomelé mamičky dbajúc na zdravie svojich detičiek dôsledne sledujú etikety šatočiek, do ktorých obliekajú na svoje milované ratolesti, starostlivo vyberajúc 100% bavlnené oblečenie pre zabezpečenia komfortu a zdravia jemnej pokožky.

Aj pre osobnú hygienu je bavlna nenahraditeľná, od kúpacích osušiek, cez kozmetické a hygienické pomôcky až po zdravotnícke potreby je bavlna primárnou surovinou.

Brázdiac stránky internetu či regále BIO obchodov sa tak, ako pri mnohých surovinách, aj pri bavlne čoraz viac stretávame s logom a označením BIO alebo ORGANIC. Je to však naozaj nevyhnutné, veď bavlna sama o sebe je prírodná surovina, nie je jej BIO pestovanie iba ďalší módny hit?

Ak chceme schudnúť, jeme menej cukru. Ak chceme byť zdravší, starostlivo skladáme svoj jedálny lístok. Dokonca aj v domácnosti sa vyhýbame používaniu toxínov, perieme ekologicky, čistíme prírodne. Je však ozaj tak dôležité čo si na seba obliekame? Nestačí sa iba vyhýbať priemyselne vyrábaným tkaninám a umelým vláknam?

Verím, že po dočítaní tohto článku sa rozplynú vaše pochybnosti. Možno sa dozviete udivujúce fakty, ale je potrebné, aby sa o nich hovorilo, aby sme si uvedomili, hlavne v dnešnej dobe, prečo je BIO dôležité v každom segmente.

Povedzme si na začiatok čo-to o koži. O 1,5 až 2 m2 povrchu, ktorý nás nielen chráni ale zastáva aj funkciu dopravcu cenných látok do krvného obehu. A ona je ozaj úžasným pomocníkom, chce nám to najlepšie, preto sa snaží sprostredkovať do tela a jej rôznych orgánov všetko, s čím príde do kontaktu. Nech sú to vzácne vitamíny z prospešného slnečného žiarenia, cenné oleje natreté na pokožku ale žiaľ, aj chemické látky, s ktorými príde do styku. A verte, nie je toho málo. A ozaj mnoho z nich pochádza práve oblečenia, ktorou ju krášlime. Veď uznajte, ktorá z nás si skutočne preštuduje, z čoho sa skladá, čím bola farbená a ošetrená tá úžasná blúzka alebo tie prekrásne šaty, z ktorého sa nám priam srdce rozbúši.

cotton_2 Ak chceme byť dôsledné, budeme sa vyvarovať syntetickým látkam, ktorých je na dnešnom trhu neúrekom, budeme sa obliekať do jemnučkej bavlny, s istotou, že si doprajeme zaslúženú kvalitu. V skutočnosti však zaslúžená kvalita môže v sebe ukrývať aj nebezpečné chemikálie, ktoré sa cez pokožku dostanú do tela. Ak niečo škodlivé zjeme, pečeň sa ju snaží filtrovať. Ale ako to je, ak sa jed vstrebáva cez kožu?

Neplodnosť, ochorenia dýchacích ciest, kontaktná dermatitída, či rakoviny patria medzi ochorenie, ktoré majú PREUKÁZATEĽNÝ súvis s toxínmi z textílií. Čím to je ale spôsobené? Vieme sa im vyhnúť neobliekaním si syntetiky? Žiaľ, ani bavlnené oblečenie nie je zárukou zdravia.

Bavlna sa v dnešnej dobe pestuje na 2,5 % svetovej poľnohospodárskej pôde. Keďže bavlník patrí medzi veľmi náchylné rastliny, na ich ochranu pred škodcami sa ročne spotrebuje až 25% insekticídov spotrebovaných na CELOM SVETE! Chemikálie používané pri spracovaní bavlny spôsobujú okrem iného aj znečistenie ovzdušia a povrchových vôd. Ťažké pesticídy vyčerpávajú živiny z pôdy, čo vedie k potrebe syntetického prihnojovania, čím sa vytvára závislý kolobeh chemikalizácie v procese ich pestovania.

Čo sa však stane po jej zbere? Pre dosiahnutie bielej farby je bavlnu potrebné bieliť chlórom, následne sa zmäkčuje silikónmi, chemicky sa zafarbí. Moderné oblečenie má byť v dnešnej dobe nekrčivé, antibakteriálne, odpudzujúce vlhkosť, či žiaruvzdorné. Všetky tieto vlastnosti jej však zabezpečujú chemikálie ako formaldehyd, fluoropolyméry (napr. teflón), triclosan aj rôzne nano-častice. Pritom FORMALDEHYD je spájaný s kontaktnou dermatitídou alebo dokonca s karcinómom pľúc. Vo väčšine krajín je používanie formaldehydu v oblečení obmedzené, nie však v Číne, kde sa spracúvava obrovské množstvo textilu. Formaldehyd má na svedomí, že naše oblečenie bude antistatické, vodeodolné, chlór-rezistentné, antimikotické či odolné.

Je možné, že sa všetky chemikálie použité v procese výroby nášho obľúbeného oblečenia skutočne odstránia kým si ho oblečieme? Sme si skutočne istí, že za vznik dermatitíd a rôznych kožných alergií nie sú zodpovedné zvyškové chemikálie z textílií? Je pravda, že zo suchého oblečenia by sa do kože nemali dostať škodlivé látky, je však naša pokožka, ktorá sa potí, vylučuje moč a iné tekutiny stále suchá?

natracare

Ešte si kladiete otázku, či je prehnaný luxus používanie BIO plienok, BIO dámskych vložiek či tampónov? Veď práve tieto výrobky používame denne, na najcitlivejších častiach tela. Dieťa do svojho 2,5 roka spotrebuje viac ako 3 000 plienok, priemerná žena počas svojho života prekoná viac ako 400 menštruačných cyklov. Miestom, kam si vkladáme tampóny, sa vstrebáva antikoncepcia, na zabránenie neželaného otehotnenia. Myslíte, že sa koža dokáže ochrániť pred vstrebávaním škodlivej chémie z bielených, parfumovaných a chemicky ošetrených  hygienických vložiek a tampónov?

Stojí za zamyslenie, či sa oplatí hazardovať so zdravím. Žiaľ, skúsenosti mnohých žien, ktoré doplatili na chemický hazard práve svojim zdravím, by malo v sebe niesť posolstvo varovania. Je však na nás, či sa z ich choroby dokážeme poučiť a šíriť osvetu.

Alebo ostaneme vyčkávať a dúfať, že mne sa to nemôže stať, mňa sa to netýka….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.