Čaro jablčného octu

jablcny ocotVlasy sú korunou krásy nielen žien. No práve častokrát vlasy sú najviac zaťažené, usádza sa na nich prach, nie vždy ním naozaj šetrne zaobchádzame, častým farbením im tiež „dávame zabrať“.

A ďalšou otázkou je ich umývanie a regenerácia. Výber kvalitného šampónu na dnešnom trhu je hádam nočnou morou každej ženy. A jedného dňa si uvedomíme, že naše vlasy sú rozštiepené, vysušené, bojujeme lupinami, či nebodaj alergiou na „zázračnú“ chémiu, ktorou sme vlasy „rozmaznali“.

A tu prichádza čas popozerať sa po množstvách osvedčených receptov. Vari najznámejším z nich je octový oplach, poznali a používali ho už aj naše babky. Je cenovo dostupný, nájde sa v každej domácnosti a už po niekoľkých použitiach sa vám skutočne odmení za vašu dôveru. Prinášam vám zopár vylepšení octového receptu, z finančne nenáročných surovín, z ktorých si môžete „vykuchtiť“ ten váš ocťák.

Na všetky typy vlasovvsetk typ vlasov
1 lyžica sušenej levandule, 1 lyžica sušeného harmančeka, 1 lyžica sušeného rozmarínu, 250 ml jablčného octu.
Ocot nalejeme do sklenenej fľašky, pridáme sušené bylinky, zakryjeme a necháme stáť 2 týždne. Po dvoch týždňoch precedíme a odložíme do čistej fľašky. Do 250 ml vody pridáme 1 lyžicu octového výluhu a opláchneme ním vlasy po umytí.

Na tmavé vlasy
2 lyžice sušeného rozmarínu, 2 lyžice sušenej šalvie, 2 lyžice sušenej levandule, 500 ml vody, 1 lyžica jablčného octu.

Šalviu, rozmarín a levanduľu zalejte studenou vodou, zakrytú priveďte do varu. Po zovretí odstavte a nechajte vychladnúť. Sceďte do čistej fľaše a pridajte jablčný ocot. Premiešajte. Aplikujte 125 ml. po umytí vlasom. Uchovajte v chlade , spotrebujte do dvoch týždňov.

Ryšavé, červené vlasy
3 lyžice sušeného ibišteka, 3 lyžice sušeného nechtíka lekárskeho, 500 ml vody, 1 lyžica jablčného octu

Ibištek a nechtík zalejte vodou, priveďte do varu. Po zovretí odstavíme, scedíme do nádobky a pridáme jablčný ocot. Používame po umytí vlasov, na jedno použitie 125 ml. Uchovávať v chlade, spotrebujte do dvoch týždňov.

Na mastné vlasymatne vlasy
1lyžice sušenej mäty, 1 lyžice sušenej levandule, 1 lyžica drvenej sušenej borievky. 250 ml jablčného octu

Do fľašky nalejeme ocot, pridáme sušenú mätu, levanduľu a borievky. Zakryté necháme odstáť po dobu 2 týždňov. Scedíme do čistej fľašky, pre aplikáciu 1 lyžicu zmesi zmiešame v 250 ml vody a oplachujeme vlasy po umytí.lupiny

 

Na lupiny

2 lyžice sušenej žihľavy, 2 lyžice sušeného rozmarínu, 2 lyžice sušeného kostihoja, 500 ml vody, 2 lyžice jablčného octu.

Sušené bylinky privedieme do varu. Odstavíme, necháme vychladnúť a scedíme do čistej nádoby. Prilejeme ocot a premiešame. Používame 125 ml na oplachovanie umytích vlasov. Uchovávame 2 týždne v chlade.

Napíšte odpoveď alebo komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.