5 dôvodov, prečo používať prírodnú kozmetiku

Možno patríte k tým, ktorý sa už síce stretli s prírodnou kozmetikou, možno ste aj porozmýšľali, že vyskúšate nejaký prípravok, no stále ste na pochybách. Ponúkame Vám zopár dôvodov, prečo je prírodná kozmetika pleti a telu prospešnejšia ako klasická, a častokrát prírodne sa tváriaca.

1. Neobsahujú chemikálie a sú omnoho zdravšie

Najdôležiorganic productstejším dôvodom prečo prejsť na prírodnú kozmetiku je, že prírodné produkty neobsahujú žiadne chemikálie ani toxické látky, kým v bežnej kozmetike je ich plno. Priemerne my ženy používame denne asi 12 kozmetických prípravkov, ktoré môžu obsahovať až 180 druhov rôznych chemikálii. Každé z nich obsahuje asi desiatky umelých zložiek a parfumov, ktoré nám skôr škodia ako prospievajú. Výsledkom dlhého boja pokožky s umelými látkami je vznik intolerancie alebo dokonca alergie na zložky kozmetických prípravkov, napríklad konzervačných látok, vonných látok, umelých farbív a rôznych zázračných aditív.

2. Viac ako polovica chémie sa vstrebáva do tela

Aj keď je to neuveriteľné, no je to pravda. Až 60% toho, čo aplikujeme na našu pokožku sa vstrebáva do nášho tela. Mali by sme preto dbať na to, čo všetko nanášame na našu pokožku. nezdravou kozmetikou škodíme nielen pokožke, ale aj nášmu telu. Len si predstavte inovatívne lieky, ktoré sa v poslednej dobe objavili na farmaceutickom trhu. Čoraz viac liekov sa vyrába v aplikačnej forme náplastí, vychádzajúc z poznatku, že účinná látka lieku je schopná vyvinúť účinok vstrebaním sa cez našu kožu. Dôsledne si preštudujte, čo všetko si nechávate “vsiaknuť” do svojho tela.

3. Každoročne pribúdajú tisícky chemikálii pridávaných do kozmetiky

natural-products (1)Na trhu sa ročne objaví asi 1000 nových chemických ingrediencií. Veď takmer denne sa objavujú rôzne inovácie zázračných krémov, nech to sľubuje odstránenie vrások, jaziev, vyrážok alebo iných problémov.  Znamená to, že aj zloženie kozmetických prípravkov sa každoročne menní a každý rok sa pri výrobe využívajú nové  chemikálie, z ktorých asi 1/3 neprejde testovaním zo zdravotného hľadiska. Alebo ak by výrobok prešiel testovaním, veľmi často je testovanie týchto výrobkov vykonávané na zvieratách. Pri každej kúpe inovatívneho kozmetického výrobku hľadajte informácie o testovaní výrobku na zvieratách. Vývin týchto chemikálii však neovplyvňuje prírodnú kozmetiku, keďže je vyrobená len z prírodných surovín, ktorých účinky boli odskúšané častokrát už našími babičkami. Kvalitný prírodný výrobok vylučuje možnosť testovania na zvieratách. Každá certifikácia, ktorou prírodná alebo BIO kozmetika prechádza, musí spĺňať prísne stanovené jednotné európske alebo celosvetové normy.

4. Väčšina prípravkov drasticky ovplyvňuje štruktúru pleti

Predstavte si, že si idete vyrábať krém doma. Ako to vyzerá? Kvalitný prírodný krém nahradíte jeho nosnou látkou, čistým prírodným olejom, napr. argánovým. Doplníte ho možno o nejaký vysoko účinný olej napr. šípkový, pridáte účinnú silicu, napr. geranium, pridáte trochu včelieho vosku pre zahustenie a zo štyroch čistých prírodných ingrediencií máte hotový kozmetický olej proti starnutiu pleti.
A teraz si predstavte, že chcete vyrobiť “klasický” krém proti starnutiu, zoberme si ako prvú ropu. Viete si predstaviť, že si nanášate ropu na pleť? Nie? A pritom bežne sa dočítate, že váš krém obsahuje látky ako Minerail oil, Paraffinum Liquidum, Pertolatum, Propylene Glycol. Sú to všetko suroviny, ktoré sú rôznymi chemickými procesmi získavané z ropy. Potom nasleduje nejaký umelý konzervant (parabén), SLS , nejaké chemické farbivo, parfum, možno pridáme ešte nejaký chemický UV filter a kopec iných “zázračných”, často rakovinotvorných látok. Namiesto toho, aby zabraňovali tvorbe vrások, zbavujú pleť prirodzenej obranyschopnosti, ktorá je omnoho viac vystavená vonkajším vplyvom (UV žiarenie, toxické látky alebo aj zvýšené riziko vzniku rakoviny kože) a po čase pleť bude hĺbkovo presušená a narušená, citlivá, hrozí jej alergia a predčasné starnutie.

5. Nie je jedno či “BIO” alebo “prírodná”

Dávajte si pozor či je prípravok označovaný ako bigstockphoto_Organic_And_Natural_Symbol_5474962BIO alebo ako prírodný produkt. Za prírodnou kozmetikou sa totiž skrýva niečo iné než pravá BIO kozmetika vyrobená bez chemikálii. Napríklad vo Veľkej Británii sa slovom “prírodné” označujú všetky prípravky, ktoré obsahujú aspoň 1% niečoho prírodného. Čoraz viac výrobkov sa označuje logom “vyrobené na prírodnej báze”, mnohé však majú veľmi málo spoločného so skutočnými prírodnými prípravkami. Kvalitná prírodná alebo BIO kozmetika je certifikovaná (Ecocert, CPK, Organic product a pod.), ktorým sa preukazuje kvalita a pôvod rastlinných zložiek, z ktorých je vyrábaná, certifikátom sa preukazuje aj netestovanie na zvieratách, dodržiavanie prísnych výrobných procesov.
BIO a prírodná kozmetika je vyrábaná z prírodných rastlinných zložiek, šetrným výrobným procesom sa zachováva účinok zložiek. Základom kvalitnej certifikovanej prírodnej alebo BIO kozmetiky je prírodný, za studena lisovaný olej, ako emulgátor sa používajú výlučne prírodné látky (včelý vosk, glycerín) a konzervuje sa prírodným konzervantom (E vitamín – tokopherol, aloe vera, alkohol) a ak sa pridáva vôňa, je to prírodná silica – vonný olej.

Napíšte odpoveď alebo komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.